Doprava zdarma od 3000 Kč.

Zazimování trvalek

Záhony trvalek už nám začínají připomínat, že zima se blíží. Stále sice můžeme sázet a radost nám dělají některé podzimní druhy, jakou jsou Astry a Chryzantémy, ale ty už také pomalu odkvétají a nastupuje období trav.

Trávy na zimu nesvazujte, nechte je volně, nemusíte se bát vyhnívání ani zmrznutí. Pokud by se stalo, že vám na ně v zimě lehne sníh, a rozvalí je, opatrně ho setřeste, abyste zamezili zlomení, ale stříhání nechte až na předjaří. Pak je můžete sestřihnout rovnou nad zemí.

A co uschlá květenství? My si je na zahradě užíváme, Echinacea nebo Rudbeckia dokáží v záhonu vytvořit nádherné kompozice i ve svém suchém stavu. Kdo ale nemá uschlé květiny v záhonu rád, může je sestřihnout, a to klidně plotostřihem. Opatrně však na trvalky, které mají dřevnaté stonky, například šalvěje, tymiány nebo levandule, ty stříháme zásadně po odkvětu, na konci srpna a jen odkvetlé květy. Na jaře je můžeme lehce přistřihnout, ale nestříháme hluboko do dřeva, nejsou schopni z něj znovu regenerovat.

Podle moderních způsobů údržby můžeme ustřižené zbytky rostlin na záhonech nechat v případě, že nemulčujeme, nebo mulčujeme kůrou. Na trvalkových záhonech štěrkových nebo pískových odstraňujeme ručně nebo fukarem.

Tak že jak vidíte, záleží jen na vás, jaký způsob zvolíte, my budeme každopádně čekat na předjaří a užijeme si trvalkové květy i v zimě.

Štěpánka Hájková