Doprava zdarma od 3000 Kč.

Zazimování trvalek

Záhony trvalek už nám začínají připomínat, že zima se blíží. Stále sice můžeme sázet a radost nám dělají některé podzimní druhy, jakou jsou Astry a Chryzantémy, ale ty už také pomalu odkvétají a nastupuje období trav.

Trávy na zimu nesvazujte, nechte je volně, nemusíte se bát vyhnívání ani zmrznutí. Pokud by se stalo, že vám na ně v zimě lehne sníh, a rozvalí je, opatrně ho setřeste, abyste zamezili zlomení, ale stříhání nechte až na předjaří. Pak je můžete sestřihnout rovnou nad zemí.

A co uschlá květenství? My si je na zahradě užíváme, Echinacea nebo Rudbeckia dokáží v záhonu vytvořit nádherné kompozice i ve svém suchém stavu. Kdo ale nemá uschlé květiny v záhonu rád, může je sestřihnout, a to klidně plotostřihem. Opatrně však na trvalky, které mají dřevnaté stonky, například šalvěje, tymiány nebo levandule, ty stříháme zásadně po odkvětu, na konci srpna a jen odkvetlé květy. Na jaře je můžeme lehce přistřihnout, ale nestříháme hluboko do dřeva, nejsou schopni z něj znovu regenerovat.

Podle moderních způsobů údržby můžeme ustřižené zbytky rostlin na záhonech nechat v případě, že nemulčujeme, nebo mulčujeme kůrou. Na trvalkových záhonech štěrkových nebo pískových odstraňujeme ručně nebo fukarem.

Tak že jak vidíte, záleží jen na vás, jaký způsob zvolíte, my budeme každopádně čekat na předjaří a užijeme si trvalkové květy i v zimě.

Štěpánka Hájková

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení