Bezúdržbová zahrada

 

Zahrada, které roste sama a kde jen občas posečeme trávník robotickou sekačkou? 😎 Ideál. :) Jen ne úplně reálný. 🤔 Určitě je ale možné nastavit zahradu tak, aby vyžadovala co nejméně našeho času a úsilí.

 

Jak na to? Zásadní je vidět zahradu jako celek, ideálně hned od jejího založení, a jednotlivé části zahrady naplánovat tak, aby vyžadovaly jen minimální údržbu. Pojďme si je rozebrat postupně.

 

Zónování zahrady

Na papíře si zahradu rozdělte na funkční celky. Kde budou praktické zpevněné plochy? Kde budete chodit/běhat a potřebujete trávník? Kde budou stromy, keře a kde kvetoucí záhony? Kam umístíte prvky pro odpočinek – terasu, altánek, lavičku, houpačku, ohniště...? 

Více o plánování zahrady píšeme v tomto článku. Tady se na jednotlivé části podíváme z nízkoúdržbové perspektivy.

 

strom-2 

1. Stromy a keře 

Tvoří kostru zahrady. Listnaté stromy a keře ale na podzim opadají. 🍂 V záhonech spadlé listí nevadí, nicméně z trávníku je třeba ho uklízet, aby se nevytvořila holá místa. Pokud posilovat s hráběmi nechcete nebo vám listí vadí, myslete na to při celkovém plánování zahrady.

 

  • Stromy vybírejte ty, které jsou přizpůsobené našim podmínkám, zvládnou mráz v zimě a horko a sucho v létě. Podívejte se, které stromy přirozeně rostou ve vašem okolí: javor, bříza, hloh, jeřáb, ovocné stromy..., do větších zahrad lze vysadit i buk nebo dub. Pokud se to hodí do stylu zahrady a okolní krajiny, vysaďte jehličnany.
  • Strom je ideální sázet v říjnu nebo listopadu, abyste si ušetřili práci se zaléváním. Stromy v tomto období také mnohem lépe zakoření.

 

  • Zrovna tak keře budou nejodolnější a bez větších starostí hlavně ty původní v našich zeměpisných šířkách: například svída, dřín, dřišťál, tavolníky, kaliny... nebo ovocné keře jako třeba rybíz.
  • Keře vyžadují minimální péči, většinou stačí omladit jednou za 3–5 let.
  • Jako 2. patro využijte také vyšší okrasné trávy (např. ozdobnici, třtinu ostrokvětou) nebo popínavé rostliny na konstrukcích (břečťan, zimolez).

 

  • Strukturu dají zahradě i nerostlinné prvky jako velké kameny, zídky, sochy, treláže nebo pergoly –  ty jsou zcela bez údržby. 

 

trvalky-2

2. Záhony

 

VYBÍREJTE SPRÁVNÉ ROSTLINY

 

Trvalky jednou vysadíte a pak už vyrostou každý rok samy. Vyžadují mnohem méně péče než letničky, které je třeba pravidelně zastřihávat, přihnojovat a více zalévat.

Volte odolnější druhy rostlin, tedy domácí a původní (nepřešlechtěné) odrůdy, které zvládnout proměnlivé počasí u nás. Letní sucho, mráz v zimě. Můžete se také rozhlédnout, jakým rostlinám se daří v okolí, ve volné přírodě i u sousedů.

Jakmile se trvalky rozrostou a záhon zapojí, bude stačit je na jaře seříznout u země a přihnojit, během sezóny stříhat odkvetlé květy a při delším suchu zalít.

 

 

OSAZOVACÍ PLÁN

 

Rostliny musí mít dostatek prostoru a nesmí si vzájemně konkurovat, aby byly silné a lépe odolaly škůdcům a chorobám. Na druhé straně ale nesmí být vzdálenosti moc velké: trvalkový záhon by se měl do 2 let zcela zapojit – pak už je jeho údržba minimální.

Vyhněte se solitérním rostlinám trávníku, které by ztížily sekání trávníku a sekačka by jim snadno mohla ublížit.

Pokud nevíte, jak trvalkové záhony sestavit, mrkněte na tento článek o plánování trvalkových záhonů nebo si vyberte už hotový záhon pečlivě navržený zahradní designérkou.

 

 

MULČOVÁNÍ

 

Výrazně snižuje růst plevele a udržuje vlhkost v půdě, čímž snižuje nároky na zalévání. 

Volte jemně drcenou kůru nebo štěpku, nejlépe z listnatých stromů. Pozor ale na některé trvalky (např. kakosty nebo skalničky), které v mulči špatně prospívají.

Je zde varianta nemulčovat. Na první pohled se může zdát v rozporu s nízkou údržbou, ale otázka je trochu složitější. Mulč tvoří bariéru a zpomaluje jejich růst a zapojení záhonu. Pokud máte možnost první dva roky alespoň 1x měsíčně záhon vyplít nebo na kůře/kamínkách netrváte z estetických důvodů, nemulčujte. Záhon mnohem rychleji vytvoří souvislý porost a pak už bude údržba minimální.

 naslapy 

3. Trávník

Trávník je nejnáročnější částí zahrady, zvlášť pokud má vypadat jako golfové hřiště. Zkuste takovou plochu minimalizovat nebo i zcela vyloučit. Kde opravdu potřebujete nízko stříhaný trávník a kde ho jde nahradit jinými alternativami, méně náročnými na práci a zalévání?

 

  • Volte vhodné směsi trávníku. Parkové a rekreační směsi s větším podílem kostřavy mají nižší drn, užší list, rostou pomaleji a nevyžadují tak časté sekání. Nejsou ale určeny pro hodně vysokou zátěž.
  • Místa, kde nebudete chodit často a bosky, oživí luční porosty, které se sekají jen 2x do roka.
  • Tam, kde potřebujete jen hezky vyplnit větší plochu, využijte nízké půdopokryvné trvalky: na slunce třeba mateřídoušku, rozchodníky, kakosty, do polostínu barvínek, zběhovec, tlustonitník, skalník... 
  • Intenzita údržby bude záležet na tom, jak moc vám v trávě vadí "vetřelci" jako pampelišky, sedmikrásky, jetele a mechy.
  • Zůstaňte u kombinace cest, teras a záhonů a trávník vynechte.

 

 

4. Zpevněné plochy 

Terasy, cesty a další plochy pokryté štěrkem, dlažbou nebo kameny. výrazné sníží potřebu pletí. Mohou být zajímavým doplňkem, který zahradě přidá více funkcí, členitosti a neotřelý vzhled. Na některých místech (např. pod bazénem, pod lavičkou, kolem ohniště...) může být pevný povrch mnohem funkčnější než trávník.

 

 

5. Technologie

Automatické zavlažování (nejlépe ve formě kapkové závlahy) ušetří hodně času stráveného s hadicí v ruce, hlavně u zeleninových záhonů a na trávníku. Mnohé systémy umí regulovat množství vody podle potřeby rostlin. Zajistí tak, že rostliny dostanou správné množství vody přímo ke kořenům.

Instalace automatické závlahy do trvalkových záhonů má své zastánce i odpůrce. Na jedné straně přináší úsporu času, práce, vody... Nicméně rostliny se nenaučí hledat vodu hlouběji v půdě a při poruše systému nebo jeho vypnutí může nastat problém.

S údržbou zahrady vám může výrazně pomoci také robotická sekačka a elektrické nářadí. 

 

 

Existuje bezúdržbová zahrada? 

Každá zahrada potřebuje alespoň minimální péči, ať už jde o odstraňování plevele, zálivku nebo ochranu rostlin před škůdci. Buďte k sobě upřímní a řekněte si, kolik chcete dát zahradě času, síly a financí. Každý z nás má jinak nastavenou hranici, co je moc nebo málo práce, a odlišnou představu o tom, jak má krásná, udržovaná, přírodní.... zahrada vypadat.

 

Nechte si čas na rozmyšlenou, co od zahrady očekáváte. Možná si chcete po dni v práci vyčistit hlavu u pletí. Nebo je pro vás sekačka motivací k pohybu. A třeba se těšíte na lavičku, odkud budete jen koukat na rozkvetlé záhony. A pokud už děti na zahradě nehrají fotbal nebo babu, možná zjistíte, že trávník vlastně vůbec nepotřebujete.

 

Když vytvoříte zahradu s odolnějšími druhy rostlin, použijete správné techniky pro údržbu a zavlažování a optimalizujete zahradní prostor, můžete se těšit na zahradu s nižší údržbou, ale stále krásnou a funkční.

 

Pokud nevíte, jak na to, nebojte se oslovit odborníka, zahradního designéra nebo architekta, který vám takovou zahradu navrhne.