1.–5. července máme dovolenou a balíčky neodesíláme. Děkujeme za pochopení. 

Zalévání trvalkových záhonů

 

Voda. V létě ji nikdy není přebytek. ☀️ Možná váháte, zda jí "plýtvat" na okrasné záhony. Vždyť v přírodě vše kvete i bez umělé zálivky.

Někteří zahradníci-profesionálové doporučují uspořádat zahradu tak, aby zalévání nebylo vůbec třeba. Jenže vybudovat 100% přírodní zahradu není okamžitým řešením pro každého. Přikláníme se tedy ke kompromisu. 

Naše doporučení máme vyzkoušené na vlastních trvalkách i v zahradách, které jsme realizovali.

 

Co zalévat?

 • Nové trvalky nejméně 14 dnů po výsadbě potřebují vody opravdu hodně. Rostlina musí zakořenit, aby si pak našla vodu sama.
 • Nejnáročnější na zálivku jsou mladé rostliny (první, někdy i druhou sezónu) a rostliny v nádobách a truhlících. Ty starší nechte klidně bez závlahy, měly by to s přehledem zvládnout. Jen v době veder jim přilepšete zálivkou. 
 • Při zálivce můžete vynechat suchomilné druhy (středomořské trvalky, např. levanduli, oregano, rozmarýn), a naopak se věnovat těm vlhkomilnějším (např. denivce, sasankám, kosatci). Ve slunečných dnech určitě přilepšete i srdcovce, pivoňkám a plaménkám.
 • Rostliny pravidelně plejte, aby jim plevel nebral zbytečně vláhu.

 

Jak zalévat?

 • Snažte se rostliny i záhony zalévat více, než myslíte, že jim stačí. Věřte, že i tak to bude vždy málo. Hlavně v létě. V nádobách musí být zemina tak nasáklá vodou, až protéká dírkami ve dně.
 • Zalévejte i tehdy, když venku pršelo. Půlhodinový deštík rostlinám opravdu nestačí. Voda se mnohdy ani nestačí vsáknout do půdy. Konvici odložte jen v případě opravdu velkého a dlouhého deště.
 • Občasná vydatná zálivka je lepší než denní lehké kropení.
 • Zalévejte hadicí s kropáčem. Bude to mít větší efekt a nemusíte se pak na určitá místa vracet.
 • Kde je to možné, stříkejte vodu přímo ke kořenům.
 • Na jaře se přizpůsobte situaci a počasí: můžete využít zimní vláhu, ale je potřeba dát pozor na přísušek způsobený větrným počasím. Když je půda po zimně vlhká, nepřelévejte. Při teplotách pod 10 °C nezalévejte vůbec.

 

Zalevani1

 

Kdy zalévat?

Ideální čas na zálivku je ráno, než slunce nabere na intenzitě (cca do 9 hod). U automatické zálivky, která trvá déle, je ranní načasování nutností. 

 • Vzduch je chladnější a voda se pomaleji odpařuje. 
 • Rostliny nedostanou teplotní šok při dopadu studené vody na rozpálené listy.
 • Listy mají dostatek času oschnout a snižuje se tak riziko houbové infekce.
 • Nepřipravíte ideální podmínky na noc slimákům.

Pokud to ráno nestíháte, tak druhý ideální čas je večer, když slunce přestane pálit. Rostliny vodu lépe přijímají, když nejsou pod stresem z vedra.

 

Příklad z praxe

Na konec vás vezmeme na virtuální prohlídku Čelakovských sadů u Národního muzea. Před pár lety prošly velkou renovací. Trvalky zde rostou pod stromy, ve svazích nebo ve velkých skupinách keřů. Přesto nabízí nádhernou podívanou barev a směsí trvalek. A to vše jen proto, že jsou rostliny uměle zavlažovány velmi intenzivním způsobem.

 

Pokud i vy chcete mít doma krásné trvalkové záhony na místech, kde doposud nic nerostlo, bez závlahy to nepůjde.

Naopak, pokud už máte déle založené krásné trvalkové záhony, potřeba zálivky je minimální. Příroda to většinou zařídí za vás.

 

Vnímejte své rostliny a sami poznáte, kdy je čas na zálivku a kdy to můžete nechat přírodě. Kdy je závlaha plýtváním a kdy jen vracíte vodu zpátky do přirozeného koloběhu. Tyto úvahy necháme na vás.

Zpět do obchodu